Édességek, sütemények nem csak cukorbetegeknek, hanem mindenkinek,aki a magas kalóriatartalmú, a szervezet számára semmilyen fontos tápanyagot nem tartalmazó répacukrot ki akarja iktatni az étrendjéből


A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Gesztenye. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Gesztenye. Összes bejegyzés megjelenítése

2011. július 13., szerda

Gesztenyeverseny



Kedves eledeles sereg!
Beneveztem e versenyre e recepttel, melyet ezen webhelyre feltettek.  E verseny eledele gesztenye, melynek neve eleve eszperente, s melyet szerfelett kedvelek.
Kedves eledeles jegyzetes! Menj e helyre, s receptemet lesd meg. Kedvedet lelted benne? Ez esetben ne restelkedj, egereddel jelezzed. Meglehet, e webhelyen egereddel ezt nem lehet, ez esetben jegyezd be: ez tetszett!  Veletek esetleg nyerhetek :-)
Thenx!

Read more...

2010. január 13., szerda

Gesztenyetorta Zila formában

Ez készült elsőként a Zilaforma tesztelésre.

Hozzávalók:

A tortához:

3 nagy tojás
3 evőkanál édesítő (szorbit)
25 dkg natúr gesztenyemassza
2 evőkanál rum

5 dkg diabetikus 70 %-os csokoládé a bevonáshoz

24 db rumosmeggy

A krémhez:

10 dkg mélyhűtött gesztenye
1,5 dl főzőtejszín
1 evőkanál édesítő
2 evőkanál rum

A gesztenyeszívekhez:

5 dkg gesztenyemassza
1 kávéskanál édesítő
3 dkg diabetikus 70 %-os csokoládé a bevonáshoz
2 kávéskanál rum


A tojásokat a robotgéppel addig kevertettem, amíg habos lett és kb háromszorosra nőtt, akkor tovább vertem  az édesítővel, majd a gesztenyemasszával és a rummal.

A Zila tortaformát  befújtam a formaleválasztóval, és beleöntöttem a masszát, a tetejét elsimítottam, és 170 fokra előmelegített sütőben 35 percig sütöttem. Kivettem a formából, rácson hagytam kihűlni.






A krémhez egész gesztenyét használtam, mert nem kaptam több natúr gesztenyemasszát, de gesztenyemasszából is elkészíthető.
A tejszínt felforraltam, beletettem a gesztenyét, az édesítőt és a rumot, és addig főztem, amíg a gesztenye "megitta" majdnem az összes tejszínt, a maradék tejszín pedig besűrűsödött. Hagytam kihűlni, majd a késes robotgépbe öntöttem a sűrű tejszínnel együtt, és pépesítettem.

A tortát a vonalak mentén felvágtam, a csokoládét  vízfürdőn felolvasztottam, és bekentem vele az oldalát. Amikor a csoki megszilárdult, tálra tettem.

Mindegyik mélyedésbe tettem 3 rumosmeggyet,





majd a krémet nyomózsákkal beletöltöttem.
A gesztenyeszívekhez a gesztenyemasszát elkevertem édesítővel, rummal golyókat formáltam, a megnedvesített tenyerem között ellapítottam és szívalakú kiszúróval kiszúrtam. Felolvasztott csokiba mártottam, és a tortára tettem.









Read more...

2008. május 10., szombat

Gesztenyés pulykamell petrezselymes újkrumplival

Már megint töltött hús? kérdezheti fanyalogva a nyájas olvasó. Nem valami változatos konyha. Van benne valami igazság, dehát mikor megkérdeztem az unokámat, hogy mit enne, a szokásos válasza helyett, mármint, hogy nem tudja, és neki mindegy, azt mondta, hogy olyan gesztenyés húst, ami már nagyon régen volt. Mi csinál ilyenkor a jó nagymama :-) olyan gesztenyés húst természetesen.
Valami hasonlót egyszer a TV Paprikában láttam, de az egész pulyka volt, és egyébként is ez már sok változtatáson ment át, bár lehet, hogy kicsit hasonlít, de nem emlékszem már, hogy ki csinálta, így a forrást megjelölni nem tudom.

Hozzávalók:
½ kg pulykamell
20 dkg füstölt bacon
20 dkg Maroni egész gesztenye
10 dkg tökmag
10 dkg Spar Vital dióbél
10 dkg fenyőmag
1 db tojás
1 vöröshagyma
1 csokor petrezselyem
só, bors
1 kg újkrumpli
2 csokor petrezselyem

A gesztenyét enyhén sós vízben megfőztem, és krumplinyomón átnyomtam.
A bacon felét aprók kockákra vágtam, és zsírjára pirítottam. Hozzáadtam egy fej finomra vágott vöröshagymát, a petrezselymet, a diót, a fenyőmagot és a tökmagot. Sóztam, borsoztam, és összepirítottam.
A gesztenyéhez  hozzáadtam a szalonnás-hagymás magokat,  és a tojást, és az egészet jól összegyúrtam.
A pulykamellből nagy, vékony szeleteket vágtam, megkentem a töltelékkel, feltekertem, mint a beiglit. A kis duci hengereket körbetekertem a bacon másik felével, és egy sütőpapírral bélelt tepsiben 180 fokon megsütöttem. Másnap hidegen ettük, úgy is finom volt.



A bacon kisült zsírjába újkrumplit tettem. Nem hámoztam meg, és csak a nagyobbakat vágtam félbe. Megsóztam, megszórtam petrezselyemmel, és a sütőben 220 fokon megsütöttem.


További gesztenyés receptek: gesztenyepure.hu

Read more...

2008. április 26., szombat

Gesztenyés csokitorta

Nem nagyon kalóriaszegény, :-( de finom, egyszerűen elkészíthető torta.

Hozzávalók:

kerek piskóta 3 tojásból recept itt

A gesztenyés krémhez:
10 dkg natúr gesztenyemassza
2 dl tejszín
2 evőkanál édesítő
mélyhűtött meggy
kevés rum, vagy aroma
A csokis krémhez:
3 dl tejszín
3 evőkanál kakaópor
2 evőkanál édesítő
1 zacskó Oetker zselatin

Ahogy már máskor is írtam, mindig 6 tojásból készítek piskótalapot, kettévágom, az egyiket felhasználom, a másikat a mélyhűtőbe teszem, így most a mélyhűtőből vettem ki a piskótalapot, és még fagyottan egy kapcsos tortaformába tettem, rummal meglocsoltam.

A gesztenyemasszát a cukorral és a 2 dl tejszínnel elkevertem, és rásimítottam a piskótalapra. A magozott meggyet belenyomkodtam.

A zselatint kevés vízben elkevertem, és addig melegítettem, amíg átlátszó lett. Hagytam hűlni.
Amíg hűlt, a 3 dl tejszínt kemény habbá vertem, belekevertem az édesítőt, és a kakaóport, majd a langyosra hűlt zselatint, és az egészet a gesztenyekrém tetejére öntöttem.

Pár órára a hűtőbe tettem, majd levettem a tortaforma oldalát, a tortát tálra tettem, a tetejét tejszínhabbal és meggyel díszitettem.



Read more...

2008. április 22., kedd

Libamell gesztenyével és bennefőtt gombóccal Antony Worrall Thompson után egészen szabadon.




Tulajdonképpen csak az ötlet származik Antonytól, ő marhahússal készítette, és több összetevővel, de azt gondolom, hogy az ízhatás hasonló lett, mint amilyen az övé lehetett, és a galuskaszerű gombóc, vagy gombócszerű galuska :-) úgy készült, ahogy ő mondta a műsorában.


Hozzávalók:

A húshoz:
1 libamell
1 nagy vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1 doboz mélyhűtött gesztenye
1 teáskanál áfonyalekvár
1 marék tőzegáfonya
2 evőkanál libazsír
½ liter húsleves vagy alaplé
só, bors,
worchester szósz
2 dl vörösbor

A gombóchoz:

1 tojás
liszt
víz
1 teáskanál sütőpor
petrezselyem
snidling
só, bors

A libamellről lefejtettem a hájat, apróra vágtam és kisütöttem. A töpörtyűt jóízűen megettük.

A hagymát és a fokhagymát apróra vágtam, két kanál libazsíron üvegesre pároltam, a libamellet vékony szeletekre vágtam, megsóztam, megborsoztam, és a hagymás zsíron mindkét oldalukat megpirítottam. A hússzeleteket áttettem egy tűzálló tálba, a hagymás zsírra ráöntöttem a bort és a húslevest és felforraltam, így a hús sütésekor keletkezett pörzsanyagok is feloldódtak. Ezután a levet ráöntöttem a húsra, beletettem az áfonyalekvárt, a fagyott gesztenyét, a sót, borsot, worchester szószt, felöntöttem annyi vízzel, hogy ellepje, rátettem a tál tetejét, és a sütőben 180 fokon 1 ½ órát sütöttem. Időnként megnéztem, és a levét vízzel pótoltam.

Közben elkészítettem a gombócokat. A hozzávalókat kikevertem, és annyi vizet adtam hozzá, hogy a galuskatésztánál keményebb, éppenhogy formázható legyen. Nedves kézzel kis gombócokat gömbölygettem, és amikor a húst már majdnem puhának találtam, a hús tetjére ültettem, és további ½ órát fedő alatt sütöttem.

Nagyon finom lett. A kis gombócok megpuhultak, és átvették a szósz ízét, ami édes is volt, meg erős is, meg nagyon jó is, és a hús is remek lett. Már el is felejtettem, milyen finom dolgokat lehet csinálni libamellből, pedig
gyerekkoromban a nagymamám nagyon sokféleképpen készítette a libamellet. Főzött belőle vadast, fasírtot, megpárolta sok zöldséggel és hagymáva. Marhahúst tulajdonképpen csak húslevesnek főzött. Minden olyan ételt, amit máshol marhahúsból készítettek, ő libamellből főzött.







Read more...

2007. december 11., kedd

A liba


December elején mindig elmentünk a nagymamámmal a Lehel piacra libát venni.
Ugyanannál
a kofánál vettük minden évben. Nagymamám minden libát jól megtapogatott, igyekezett kitalálni, hogy melyiknek lesz nagy a mája. Gyönyörű, hófehér libák voltak, gágogtak, amikor a nagymami megnyomkodta a begyüket. Végül kiválasztott egy szép, nagy élő libát, a kofa hátravitte, levágta és megpucolta. Én ezalatt sírtam. Aztán hazamentünk a libával, -a fejét nem vittük haza, nehogy ránk nézzen a kosárból- és elkezdődött a nagy trancsírozás. Az egész család összegyűlt, és fogadásokat kötöttek, hogy mekkora lesz a mája. Ekkor már nem emlékeztetett a gyönyörű, fehértollú madárra.


Nagymamám az aprólékból húslevest főzött, melynek egy része  ludaskásaként végezte, a combjait megsütötte, a bőréből töpörtyű lett, a háj egy részét lefagyasztotta, abból lett a libaszalonna, a májat megsütötte, és a májas zsírt sokáig ettük. A nyaka bőrét gondosan eltette, a legközelebbi sóletben töltött libanyak is volt. A mellét egy, a vadasra hasonlító zöldséges mártásban párolta meg. Sajnos a recept nem maradt meg, gyakran gondolok rá, hogy rekonstruálni kéne, de nem merek hozzáfogni, mert tudom, hogy úgysem lesz olyan. Puha, rezgős zsemlegombócot csinált hozzá, olyat se tudok sajnos.


Mindez arról jutott eszembe, hogy vettem egy libamellet. A bőrét bevagdostam, besóztam, borsoztam, és egy serpenyőbe tettem a bőrével lefelé, és megpirítottam. A másik felét is sütöttem egy kis ideig, aztán a kisült zsírt tepsibe öntöttem, egy hagymát üvegesre pirítottam benne, adtam hozzá 4 gerezd fokhagymát, felöntöttem vízzel és vörösborral, beletettem a libamellet, és a sütőben lefedve fél órát pároltam. Ekkor hozzátettem jó sok kockára vágott krumplit, és tovább sütöttem fél óra hosszat, ekkor érkezett bele egy doboz mélyhűtött gesztenye. Így is sült még fél órát, akkor levettem a fedőt, és sütöttem még egy kicsit, amíg puha lett.


Közben két körtét meghámoztam, félbevágtam, kevés édesítővel megfőztem, nem túl puhára, kis fahéjat is tettem bele. Lehűtöttem, a magházát karalábévájóval kivágtam, és a lyukba diabetikus csipkebogyólekvárt tettem.









Read more...

2007. november 30., péntek

Gesztenyés muffin

Régebben gyakran sütöttem gesztenyetortát nagymamám szakácskönyve alapján.



Most Macsfalatok gesztenyetortájáról eszembe jutott, és megsütöttem. Nagyon hasonló recept. Persze leküzdhetetlen vonzalmam a muffinformához most is győzött, így abba került a nyersen is finom gesztenyehab. Meggyet is tettem bele, mert szerintem a gesztenye és a meggy jól megférnek egymással. Gyermekkorom gesztenyegolyóit idézi, csak nem olyan tömény.

Hozzávalók:

200 gr natúr gesztenyemassza.
(Szerencsére ma már sok helyen kapható)
4 tojás

3 evőkanál édesítő
pár szem meggy

pár kanál rum

A tojásokat szétválasztottam, a fehérjét habbá vertem. A gesztenyemasszát összekevertem a tojások sárgájával, az édesítővel és a rummal, majd óvatosan beleforgattam a tojáshabba. Megtöltöttem vele a
muffinformákat, mindegyik közepébe tettem egy szem meggyet. 180 fokos sütőben 15 percig sütöttem, majd a sütőben hagytam kihűlni.


Kicsit összeesett -talán egy tojással kevesebb is elég lett volna, de nem szomorkodom, mert a mélyedésbe pont belefért a tejszínhab.
12 darab lett. 1 db: energia: 75,8 Kcal, szénhidrát 9,3 gr
























Read more...
Related Posts with Thumbnails

Blogidőszámítás

FIGYELMEZTETÉS


A blogon közzétett receptek és egyéb írások a cukorbetegségemmel kapcsolatos saját tapasztalataimat tartalmazzák anélkül, hogy ezirányú képzettségem lenne. Ezek nem tekinthetők sem orvosi, sem dietetikusi tanácsnak.




Receptjeim

A Miner szakácskönyv oldalán

MIÉRT


Amikor kiderült, hogy cukorbeteg vagyok, úgy éreztem, hogy vége a világnak. Nem sokat tudtam a cukorbetegségről, de azt igen, hogy ezentúl le kell mondanom az édességekről, amiket úgy szeretek Miután az első nagy megrázkódtatás elmúlt, elővettem a sok év alatt összegyűlt, jól kipróbált receptjeimet, és elkezdtem átdolgozni őket. Kiszámoltam a kalóriákat, kipróbáltam, hogy működnek-e édesítővel. Ahol a cukor mennyisége a sütemény állagához szükséges volt, ott módosítottam a formáján, elkészítési módján. Azóta nem cukorbeteg vendégeimen is kísérletezve sok receptem gyűlt össze, amelyek alapján készített süteményeimet ők is szívesen fogyasztották. A cukorbeteg állandó lelkiismeretfurdalások között él. Ha evett, azért, ha nem evett azért. Nem könnyű áttérni a rendszeres életmódra, gyakran, keveset enni, a kalóriákat számolni, társaságban, vendégségben visszautasítani egy igazán ízletesnek látszó ételt, elviselni a sajnálkozó pillantásokat, ha elmondjuk, hogy a betegségünk miatt nem ehetünk mindent. Magyarországon az éttermek túlnyomó részében nem tartanak diabetikus édességeket, így ha mégis süteményre vágyunk, készítsük el magunknak. A sütemények, torták kellemesebbé teszik az életet. Miért mondanánk le róluk csak azért, mert az élet úgy hozta, hogy cukorbetegek vagyunk. Azoknak a családoknak, ahol cukorbeteg van, azt tanácsolom, próbálják ki ezeket a recepteket, és így egyetlen családtag sem marad ki a családi ünnepek fénypontjának tekinthető édességek fogyasztásából. Édességet enni is, készíteni is jó mulatság. Készítsünk hát szórakozva finomságokat. Ezeket az édességeket szívesen eszik és készítik nem cukorbeteg barátaim is.

  © Blogger templates ProBlogger Template by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP