Beköszöntött a gasztronómiai tavasz. (Körkérdés)
Zsuzsi idegurította a kérdést, mivel kezdődik nálam a gasztronómiai tavasz. A választ a távoli múltból kell kezdenem, mert a tavaszkezdet gasztronómiai vonatkozásai gyökeresen megváltoztak.
Gyermekkoromban –ami nem most volt- ahogy minden másban, a zöldség,- gyümölcsfronton is nagyon szűkkörű volt a kínálat. Csak olyan gyümölcsöt, zöldséget lehetett kapni, aminek éppen szezonja volt, és Magyarországon termett, télen pedig a télállókat. Néha karácsony előtt hosszas sorbaállás után lehetett egy kis narancshoz jutni. Emlékezetem szerint általában egy embernek egy kilónál többet nem adtak, de valószínűleg nem is lett volna többre pénzünk.
Így aztán tél végén, amikor a sültgesztenyeárusok eltűntek az utcáról, a krumpli már kicsírázott és megráncosodott, a zöldségek –sárgarépa, fehérrépa- megpuhultak, a télálló alma megfonnyadt, a kamra polcain a befőttek és lekvárok helyét az üres üvegek vették át, nagyon vágytunk a friss ízekre.
Az első gyümölcs a cseresznye volt. A piacon 6-8 darabot csokorba kötve árulták, és nagy öröm volt amikor a nagymamám vett nekem belőle. Ráakaszthattam a fülemre, és egyből hercegnőnek érezhettem magam, és bár íze nem nagyon volt, mégis olyan friss és ropogós volt, mint a tavasz. Ezt követte az eper, ami maga volt a gyönyörűség, majd a karalábé, paprika, paradicsom, és végül megjött a nyár is.
Aztán megérkezett az első cukorborsó. Nagymamám levest főzött belőle, a zsenge héját is belefőzte, tisztítás közben pedig degeszre ettem magam az édes, nyers borsóval.
Megkérdezem tőled:
Mi hírt hoztál, mit üzensz
Erdőnek, mezőnek?
Szedd a szárnyad szaporán,
Vidd a hírt madárka,
Útra kelt már a tavasz,
Itt lesz nemsokára.
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése